Yeterli Omega-3 alamayanlar için gıdalarımızı takviye etmek açısından balık yağı takviyesi kolaylık sağlamaktadır. Peki, balık yağı takviyesi nedir ya da ne değildir? Balık yağı takviyesi hakkında bilinmesi gerekenleri sizin için araştırdık.

1- Balık yağında oksidasyon nedir, nasıl önlenir?

Çeşitli formlardabalık yağlarıtüketici kullanımına sunulmaktadır. Seçerken oksidasyon ihtimalini de düşünmek gerekir. Balık yağları, ambalajları açıldığı andan itibaren oksijenle reaksiyona girmeye başlar, tat ve kokuları bozulabilir. *

GOED (Bağımsız EPA ve DHA Omega3’leri Global Organizasyonu) tarafından 2017 senesinde hazırlanan Oksidasyon Kontrolü – En İyi Uygulamalar Raporunda oksidasyonu belirleyen faktörler havaya(oksijene) maruz kalma, sıcaklık, süre, ışık, metal içeriği (özellikle demir ve bakır), su içeriği, antioksidanlar ve diğer faktörler olarak listelenmiştir.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’ne göre (2010 yayını Kılavuz EFSA) balık yağları için, oksidasyondan korunma, soğuk ve karanlıkta saklayarak, antioksidan ekleyerek ve oksijene maruz bırakmadan saklayarak sağlanabilir.

Tek tek paketli formlar açılana kadar oksijenle temas etmediği için oksidasyona maruz kalmamaktadır. 

*GOED Oxidation in Omega-3 Oils: An Overwiev

2-Balık yağı takviyesi ne kadar süre ve kaç doz kullanılmalıdır?

Vücudumuz Omega-3’ü kendisi üretemez, bu nedenle dışarıdan besin yoluyla takviye edilmesi gerekir.

Omega-3’ün içeriğindeki DHA; normal beyin fonksiyonlarının korunmasına katkıda bulunur. * 

Yapılan bilimsel çalışmalar, kullanım süresinin sınırlanmasına dair bir aralık vermemekle birlikte düzenli kullanımın faydalı olacağına işaret ediyor.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) 2-18 yaş arasında çocuklar için günlük 250mg EPA+DHA miktarındaOmega3 alımını önermektedir.

*26.01.2017 tarih 29960 sayılı Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği

Faydalı etki günlük 250 mg DHA alındığında sağlanmaktadır. Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için önemlidir.

3- Yaz aylarındabalık yağı takviyesi almak doğru mu?

Balık yağı takviyesinin mevsimi yoktur.

Yaz aylarında sıcaklıkla birlikte oksidasyonun da etkisiyle tat ve koku değişimi ile

birlikte besin değerlerinde de azalma görülebilir. Yaz aylarında, oksidasyona karşı tek tek paketli ürünleri tüketmenin ve soğukta saklama önlemlerinin önemi artmaktadır.