https://youtu.be/56iuVdwDBHMManisa’nın Akhisar ilçesinde 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 5.4 büyüklüğündeki depremin ardından ilçede vatandaşların kaygılı bekleyişi sürerken bölgede çok sayıda deprem daha kaydedildi. İstanbul‘da, Bursa’da ve İzmir’de hissedilen deprem sosyal medyada kısa süre içinde en çok konuşulan konu oldu. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan ilk açıklamada “Manisa’daki depremde an itibariyle can kaybı ve yaralanma söz konusu değildir.” ifadeleri kullanıldı. Dün akşam yaşanan depremlerin ardından Manisa’da sabah saatlerinde birçok artçı sarsıntı daha meydana geldi. Kandilli Rasathanesi’nden alınan bilgiye bu sabah en büyüğü saat 08.36’da 3.9 büyüklüğünde olmak üzere, çok sayıda deprem gerçekleşti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Akhisar ilçesinde saat 22.22’de 5,4 büyüklüğünde deprem kaydedildi.  Yerin yaklaşık 6,98 kilometre derinliğinde gerçekleşen deprem İzmir, Manisa, Aydın ve Denizli’nin yanı sıra Yalova ve Bursa’da da hissedildi.

Kandilli Rasathanesi Merkes üssü Akhisar Manisa olan 22.22’de meydana gelen depremin büyüklüğünü 5.4 olarak açıkladı.

Uşak’ın 51 kilometre kuzeybatısında deprem 

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi, merkez üssü Uşak ilinin 51 kilometre kuzeybatısında yer alan 4.4 büyüklüğünde bir depremin daha meydana geldiğini bildirdi.

MANİSA VALİLİĞİ: 5 METRUK BİNA YIKILDI, 4 YARALI VAR

Manisa’nın Akhisar ilçesinde 5.4 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından Valilikten açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“22.01.2020 tarihinde saat 22.22 de merkez üssü Akhisar İlçesi olan 5.4 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Depremde can kaybı yaşanmamış olup, deprem sırasında yaşanan panik sebebiyle 4 vatandaşımız da hafif yaralanma meydana gelmiş ve vatandaşlarımız hastanelerde ayaktan tedavi edilmiştir. Yaşanan deprem sebebiyle İlçede bulunan 5 metruk binanın yıkıldığı, bazı mahallelerde bulunan binalarda da kısmi çatlaklar oluştuğu tespit edilmiştir. Akhisar İlçemizde yaşanan deprem sebebiyle başka bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. İlçede AFAD ekipleri tarafından durum tespit çalışmaları devam etmektedir.

DEÜ MÜDÜRÜ SÖZBİLİR: YENİ BİR DEPREM FIRTINASI YAŞANABİLİR

ARTÇI DEPREMLER SÜRÜYOR

Manisa’nın Akhisar ilçesindeki 5,4 büyüklüğündeki depremin ardından şimdiye kadar en büyüğü 4,3 olan 72 artçı sarsıntı kaydedildi.

Saat 03:45’tek 4.2’lik depremle geceyi dışarıda geçiren Manisalılar bir kez daha sallandı. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Hasan Sözbilir, depremin Soma-Kırkağaç fayı ile Gelembe Fayının kesim noktasında meydana geldiğini belirtirken, artçı şokların devam edebileceği uyarısında bulundu. Sözbilir, “Bugün meydana gelen deprem Soma-Kırkağaç fayı ile Gelembe Fayının kesim noktasında meydana geldi. Bu bölgede çok birbiriyle bağlantılı sayıda fay segmenti var. Bu nedenle bu deprem yakın fayları tetikleyebilir ve yeni bir deprem fırtınası yaşanabilir. Bu deprem yıkıcı bir deprem niteliği taşımıyor. Fakat bazı köy evleri hasar görmüş olabilir. Bu tür evler var ise AFAD yetkililerine haber verilmesi gerekiyor. Çünkü yeni bir deprem fırtınası ve yeni artçılar yaşanabilir.” uyarısında bulundu.

“BEKLENEN DEPREMLER”

Prof. Dr. Okan Tüysüz yaptığı ilk açıklamada, “5.5 ya da 6 burada beklenen depremlerdir. Daha küçük depremler meydana gelecektir. Hasarlı olduğu düşünülen yapılara girilmemesi tavsiye edilmektedir. Artçılar bir kaç hafta sürebilir.” ifadelerini kullandı.

MANİSA BEŞİK GİBİ!

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde akşam saatlerinde 4.1 büyüklüğündeki deprem meydana gelmişti. Deprem Manisa merkez ve ilçelerinde hissedilirken, endişelenen bazı vatandaşlar evlerinden çıkmıştı.