İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Meziyet Arı, çocuklarla verimli bir yaz tatili geçirmek için gerekli adımları paylaştı: “Ebeveynler çocuklarına yaratıcılıklarını yansıtabilecekleri oyunlar için gerekli zaman ve ortamı sağlamalı.”


İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Meziyet Arı, yaz tatilini verimli geçirmek adına yapılabileceklerin ev içi ve ev dışı faaliyetler olarak ikiye ayrıldığını belirtti. Arı; ebeveynlerin, çocuklarının yaşlarına uygun, ev içi – ev dışı faaliyetlerin dengelenerek bir tatil planlamasının gerekli olduğunu ifade etti. Oyunun ise çocukların gelişimi için en önemli faktörlerden biri olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Meziyet Arı, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Çocuğun en kolay ve en doğal öğrenme yolu oyundur. Çocuk, oyun ve oyuncaklarla, hiç kimsenin öğretemeyeceği konuları kendi deneyimleriyle öğrenir, beş duyusunu ve duygularını etkin bir şekilde kullanır, hayal gücünü çalıştırır. Oyunun stresi azaltan bir işlevi vardır. Bu özelliğiyle yetişkinlerin de kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olur. Anne-babaların işten geldiğinde çocuğuyla oyun oynaması aralarındaki duygusal bağı kuvvetlendirir. Zoraki oynuyormuş gibi bir tutum içinde olmaktan sakının, çocuğunuzla çocuk olmaya çalışın, onun duygularını paylaşın. Böylece çocuğunuzu TV, tablet, telefon gibi bağımlılık yapabilecek araçlardan uzaklaştırırsınız.”

Çocukları Sanat Etkinliklerine Yönlendirmeli

Yaz tatili süresince oyun oynamanın yanı sıra çocuklarla yapılacak ev içi ve ev dışı faaliyetlerin önemine de değinen Arı, ev içerisinde yapılabilecek faydalı aktivitelerin başında kitap okuma, yaratıcılığı destekleyici sanat ve resim etkinliklerinin geldiğini söyledi. Ailece kitap okumanın verimliliği artırdığına, çocuğun öğrenmesinde, yeni bilgiler edinmesinde, yetişkinle birlikte okunan kitapların katkısının büyük olduğuna dikkat çekti. Çocukların kendilerini ifade etmeye ve yaratıcılıklarını geliştirmeye yönelik el işi ve resim aktiviteleriyle zamanın verimli, eğlenceli bir şekilde değerlendirileceğini belirtti. Arı, aynı zamanda mutfak faaliyetlerinin de çocuk için ilgi çekici olacağına değindi. Yiyecek çeşitleri ve yararlarını konuşarak, öğün planlaması yaparak, pişirme sürecinin zevkli ve eğlenceli bir etkinlik haline getirebileceğini söyledi.

Doğa Gezileri Zihinsel Gelişimi Olumlu Etkiliyor

Ev dışı faaliyetlerdeyse ebeveynlere, çocukların sanatsal becerileri ve algılarını geliştirmek üzere bölgedeki müzeler ve galerileri gezmelerini tavsiye eden Prof. Dr. Meziyet Arı şunları söyledi: “Kültür Bakanlığı, belediyelerin veya bulunduğunuz bölgedeki özel kuruluşların çocuklara yönelik etkinliklerini araştırabilirsiniz. Birçok belediye, dernek, okul ve benzeri kurumların çocuklara yönelik düzenledikleri sanat ve yaratıcı faaliyetler çocuklarınızı hem eğlendirir hem de eğiterek birçok gelişim alanını destekler. Müzeler ve galeriler eşsiz bir bilgi, esin ve eğlence kaynağıdır.”

Bunun yanında Arı; çocukların özgüven duygularının gelişmesi, zaman yönetimini öğrenmesi ve zihinsel gelişimlerinin yeterli düzeyde olması için anne babalara, çocukları spora yönlendirmelerini, birlikte doğa gezileri yapmalarını önerdi. Çocuklarda sevgi ve aidiyet duygularının gelişimi için yapılacak akraba ziyaretlerinin, sosyal ve duygusal gelişime olumlu katkılar sağladığının altını çizdi.