Ege Üniversitesi Fen Fakültesi 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, EÜ Büyük Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Törene, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nefise Ülkü Karabay Yavaşoğlu, EÜ Fen Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Alpay Kırlangıç, öğretim elemanları, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende konuşan Prof. Dr. Karabay Yavaşoğlu, “Bugün, ailelerin bizlere emanet ettiği gençleri; birer bilim insanı, eğitimci, araştırmacı ve akademisyen olarak mezun etmenin mutluluğunu sizlerle paylaşıyoruz. Çağdaş eğitim bilinciyle 53 yıldır mezun veren fakültemiz bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, temel bilimcilerin yetişmesine büyük önem vermektedir. Sevgili mezunlar, mesleğe adım attığınız bu andan itibaren bilgi ve yeteneklerinizi geliştirmek için göstereceğiniz çaba, en büyük gücünüz olacaktır. Mesleki etik değerleri koruyarak sonraki nesillere aktaracağınızdan hiç şüphemiz yoktur. Ben de bu fakültenin mezunuyum. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi mezunu olmaktan her zaman gurur duydum, duymaya devam edeceğim” diye konuştu.

Başkan Olgun Atila, “Bugün hüznü ve mutluluğu birlikte yaşıyoruz. Bugün, hem bir bitiş hem de bir başlangıç genç arkadaşlarımız için. Fakat bu hüzün onlar için bir umut, bizler için de büyük bir ışık. Onların mesleklerinde gösterecekleri başarılı çalışmaların ülkemizin bütün karanlıklarını aydınlatacağına gönülden inanıyorum” dedi.

Prof. Dr. Kırlangıç, 53. mezunlarını vermenin gururunu yaşadığını belirterek, “Hepimiz EÜ Fen Fakültesi ailesinin bireyleriyiz. En önemlisi hepimiz temel bilimciyiz. Temel bilimci olabilmek için 4

yıl önce zorlu sınavları aşarak fakültemize geldiniz ve bizleri mutlu ettiniz. Sizlerin gelmesi, fakültemizin tüm öğretim üyelerinin

omuzlarına büyük bir sorumluluk yükledi. Omuzlarımızdaki bu ağır yükü, taşımaya çalışırken sizlerin de öğrenme ve çalışma isteğini, sorumluluk bilincinizi gördükçe Atamızın Türk gençliğine niçin bu kadar çok güvendiğini ve inandığını bir kez daha anladım. Sizler çok çalıştınız, sınavlarınızı başarıyla bitirip bugün mezuniyet gününüze ulaştınız. Değerli genç meslektaşlarım, şu anda her biriniz bizim için umut kaynağısınız. Bizim için, bilgi saçan birer yıldızsınız” dedi.

Mezun öğrenciler adına konuşan dönem birincisi Tuğba Dilli ise “Bugün oldukça meşakkatli ancak bir o kadar da güzel olan üniversite hayatımızı geride bırakarak mezun oluyoruz.

Mezuniyet bizler için bir son değil aksine yeni bir dönemin başlangıcı. Bu başlangıçta bütün arkadaşlarıma başarılar diliyorum, yolumuz ve bahtımız açık olsun. Ayrıca fen fakültesi mezunu olmaktan da büyük gurur duyuyorum. Bir bina için temel ne kadar önemliyse uygulamalı bilimler için de temel bilimler o kadar önemlidir. Günümüzde özellikle mühendislik ve tıp alanında meydana gelen gelişmeler, temel bilimlerin yol göstericiliğiyle gerçekleşmiştir. Bu nedenle en büyük dileğim temel bilimlere hak ettiği değerin verilmesidir” diye konuştu.Tören, diploma takdimi ve öğrencilerin kep atmasıyla son buldu.