İş arıyorsunuz… Peki nasıl bir iş? İnsan hayal etmediği, planlamadığı hedefe ulaşamaz. Özlem Denizmen ‘Nasıl iş bulurum?’ sorusunu madde madde yanıtladı.

Önce bu sorulara cevap verin

Tam zamanlı mı, yarı zamanlı mı?

Ofisten mi yoksa evden mi çalışma?

Şu an işiniz var ama çeşitli sebeplerle iş değiştirmeyi mi düşünüyorsunuz?

Kendini tanı

Ben neleri iyi yapıyorum?

Güçlü özelliklerim neler?

Neden tercih edilmeliyim?

Hangi işlerden keyif alıyorum? Kendinize bu soruları sorduktan sonra, çevrenizden de fikir alın. Bakalım başkalarının gözünden durum nasıl?

İlk iş

“Şu eğitimi de alayım sonra iş aramaya başlarım” diyorsanız, kendinizi geliştirmek istemeniz çok güzel tabii ancak zaman geçiyor. Unutmayın ‘En iyi iş işte bulunur.’ Geçici de olsa çalışın, deneyim kazanın, çevre edinin, sorumluluk alın. İş hayatının gerektirdiği belli disiplinleri kazanın. Fırsatları görünce kaçırmayın hemen değerlendirin. LinkedIn’i iyi kullanın, bağlantı yönetimi yapın. 

Çalışmaya ara verdiysen

Farklı sebeplerle iş hayatına ara veren kadınlar; işe dönmeye hazırsanız nitelikli kadın çalışanları iş gücüne kazandırmayı hedefleyen ‘YenidenBiz’ derneğiyle iletişime geçebilirsiniz.

İnsan kaynakları ve yönetim danışmanı İdil Türkmenoğlu’ndan tavsiyeler

İş ararken en güçlü özellik kendini tam ve doğru ifade edebilmek.

Size engel olabileceğini düşündüğünüz durumları özgeçmişinizde belirtmeyin. Örneğin adres nedeniyle elenebilirsiniz. Oysa bulduğunuz işe göre taşınabilir durumdasınızdır. Mülakata çağrıldığınızda ilgili sorulara dürüstçe cevap verin.

Mülakata gitmeden önce iyice düşünün. Olası sorulara somut örnekler verebilecek gibi hazırlanın. Aynayla, arkadaşlarınızla prova yapın. Örnek videolar izleyin.

Meraklı olun. Sorun, sorgulayın, bilinmeyeni çözmeye çalışın.

Görüşme yapacağınız iş yerini araştırın.

Başvurduğunuz yerdeki kişilerle iş ağlarında bağlantı kurun.

İlk izlenim önemli

Görüşmede ilk izlenim önemlidir. Potansiyelinize güvenin. Kuvvetli iletişim kurun.

Göz teması kurun. Güleryüzlü ve sakin cevaplar verin.

Soruları yanıtlarken güçlü yanlarınıza odaklanın.

Net olun. Kendinizi olduğunuz gibi ifade edin.

Bu işi ve kurumu çok istiyorsanız, bunu nedenleriyle belirtin.

‘Hayır’ tek başına bir cümledir. Gerektiği yerde kullanın. Sonunda sürecin nasıl ilerleyeceğini, nasıl yanıt alacağınızı sorun. İsteğinizi vurgulayın.

nancınızı yitirmeyin

Görüşmeyi yaptıktan sonra illa sizi aramalarını beklemeyin, siz de görüşmeyi takip edin, arayın sorun.

Ret aldıysanız, pes etmeyin.

Kendinize olan inancınızı yitirmeyin.

Uçmaya hazır mısın?

İş arayan ve iş verenleri buluşturan platformları araştırın. Örnek; PowerToFly bir e-pazaryeri, size oturduğunuz yerde iş imkanı veriyor. Birçok iş tanımı var. İyi ingilizce, kodlama gibi kendi yetkinliklerinize uygun seçenekleri hemen değerlendirebilirsiniz.

Dünyanın en büyük şirketleri ile evden bağlantı kurdurarak ayda 4 bin-5 bin dolar kazanma olanağı yaratıyorlar. Siz de bir göz atın. İki gün önce ‘PowerToFly Diversity Reboot 2020’ zirvesinde konuşmacıydım. 15 binden fazla kadın ve 200 kendi alanında uzman kişiyle bir araya gelmek, kadının gücünü, para konularını konuşmak Türkiye’mizi tanıtabilmek harika bir duyguydu.