Sıcak havaların gelmesiyle orman yangını haberleri de peş peşe geliyor. Doğal sebeplerden meydana gelmesinin yanı sıra, çeşitli dikkatsizlik ve ihmallerden dolayı da gerçekleşen orman yangınları bu yıl da kendini göstermeye başladı. Medya Takip Merkezi (MTM) ise orman yangınlarının medya raporunu çıkararak gelişmelere yakından baktı. İşte araştırmanın detayları…

Her yıl yaz aylarında gerçekleşen ve binlerce hektar ormanlık alanın yok olmasına sebep olan yangınlar bu yılda kendini göstermeye başladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) verilerine göre, Haziran’ın ilk altı gününde 26 ayrı orman yangını yaşanırken, geçtiğimiz Mayıs ayında 74 orman yangını gerçekleşti. Özellikle 12.5 milyon hektarlık yangına çok hassas alanın bulunduğu Akdeniz ve Ege sahillerinden İstanbul’a kadar uzanan kıyı şeridi orman yangınları için riskli bölgeyi oluşturuyor. OGM, yaşanabilecek vakalarla ilgili personel ve teçhizatlarıyla mücadeleye hazır olduklarını bildirerek, vatandaşların da yangınlar hususunda dikkatli olmaları gerektiğine değindi.

Medya yangın konusunda bilincin artmasına katkı sunuyor

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) yaptığı medya araştırmasına göre orman yangınları Nisan ayından bu yana yazılı, görsel basın ve internet medyasında toplamda 5 bin 378 habere konu oldu. Haberlerin içeriğinde ise yalnızca gerçekleşen orman yangını haberlerine değil, belediyelerin yangınla mücadeleye hazır olduklarının duyurulmasına ve vatandaşı bilinçlendirmeyi sağlayacak haberlere de yer verildiği gözlemlendi.