Türkiye’nin tek entegre petrokimya şirketi Petkim ve bünyesinde çalışan işçiler, uzun görüşmelerin ardından toplu iş sözleşmesinde anlaşmaya vardı.

Petkim, bünyesinde çalışan işçiler ile Toplu İş Sözleşmesi’nde anlaşmaya vardı. Petrol işçilerine temsil eden Petrol-İş Sendikası yetkilileri ve Petkim yetkilileri arasında gerçekleşen görüşmelerin 11. oturumunda taraflar imzaları attı. Buna göre Petkim işçileri, yeni dönemde üç yıllık sözleşmeye tabii tutulacaklar. İlk yılın ilk 6 aylık döneminde yüzde 6’lık bir zam anlaşmasına varan işçiler, diğer 6 aylık dönemlerde enflasyon oranında maaş artışı kazanacaklar. Üçüncü yılın ilk 6 aylık döneminde ise enflasyon oranının üzerinde artı yüzde 1.27 oranında zamma tabii tutulacaklar.

Ayrıca sosyal ödemeler ve vukua bağlı ödemelerde de yüzde 15 ila 16 arasında artış da anlaşılan maddeler arasında. Çalışanların bayram parası da 275 Liradan 380 Liraya yükseltildi. Petkim yetkilileri, “Biliyoruz ki; yeni dönem Toplu İş Sözleşmemiz, Petkim çalışanlarından paydaşlarına kadar her kesim için huzurlu ve kazançlı bir çalışma döneminin devamı olacaktır. ‘Petkim Benim’ düşüncesiyle üreten ve bu güçle Türkiye’nin 20 büyük sanayi tesisinden birini yaratan Petkim ve Petkimlilerin, ortak iradeyle imzaladığı bu sözleşmenin yeni yatırımlara açılan kapı olacağına yürekten inanıyoruz. Bu vesileyle, bu süreçte sağduyu ve özveri gösteren tüm taraflara bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

İlk görüşmelerde anlaşma sağlanamayınca işçiler greve gitmişti. Bu grevin ilk aşaması iş yavaşlatma oldu. Ardından iki saatlik iş durdurmaya giden işçiler, daha sonra tam gün greve gitti. Grev esnasında işçilere polis müdahalesi gerçekleşti. Petkim sahasında gerçekleşen müdahalede 12 işçi gözaltına alınmıştı.