Aliağa Gençlik Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da yüzme severlere hizmet veriyor. Özellikle haftanın belirli günlerinde gerçekleştirilen yüzme kursları miniklere hem spor yapma hem de keyifli saatler yaşama imkanı sunuyor.

Havuz suyu sıcaklığı, havaların soğumaya başlamasıyla birlikte Sağlık Bakanlığı’nın kapalı havuz kriterleri doğrultusunda maksimum 27 dereceye kadar yükseltilerek ideal bir ısıya kavuşturuldu. Sıcak hava fan ve yerden ısıtma sistemi ile istenilen ortam sıcaklığına getirilen dış ortam sayesinde yüzme severler soğuk havalarda dahi havuzun tadını doyasıya çıkartabiliyor. 25 metre uzunluğa, 12 buçuk metre genişliğe ve 2 buçuk metre derinliğe sahip yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, kurslar dışında kalan saatlerde vatandaşlara hizmet veriyor. Kurslardan faydalanmak isteyenler ya da yüzme dersi almak isteyen vatandaşlar Aliağa Gençlik Merkezi’nin web sayfası olan www.aliagagenclikmerkezi.com adresi üzerinden üye olup kayıt yaptırabiliyor.

VATANDAŞLAR İÇİN SERBEST KULLANIM

Günün stresini atmak ve yarı olimpik havuzda yüzmenin keyfini doyasıya çıkartmak isteyen vatandaşlar pazartesi günleri haricinde her gün 19.30-21.30 saatleri arasında ve salı günleri 09.30-21.30 saatleri arasında serbest kullanım yapabiliyor. Salı günleri 16.30-17.30 ile perşembe günleri 13.00-15.00 saatleri arasında sadece kadınlara özel kullanım imkanı sağlanıyor. Vatandaşların serbest kullanım için 0(232) 6167071 numaralı hattan bilgi alarak randevu oluşturmaları yeterli oluyor.

HEM BÜYÜKLERE VE HEM KÜÇÜKLERE YÜZME EĞİTİMİ

Öğrencilere hizmet veren uzman eğitmenlerin yanı sıra uluslararası sertifikalara sahip cankurtaran ekibi de havuzun açık olduğu saatlerde görev yapıyor. Çocuklara verilen yüzme eğitimleri; başlangıç, öğrenim, gelişim ve performans olarak dört gruba ayrılıyor. Büyükler ise günlük kullanım dışında stil yüzme dersleri için de havuza kayıt yaptırabiliyor.

İNSAN SAĞLIĞI ÖN PLANDA

Havuzda can güvenliğine ve insan sağlığına büyük önem veriliyor. Havuz her pazartesi genel bakıma alındığı gibi her gün otomatik şekilde robotlar tarafından dip temizliği gerçekleştiriliyor. Dünya kapalı havuz değerlerine göre otomatik olarak ilaçlama yapılıyor. Havuza gelen vatandaşlar havuzdaki klor, su sıcaklığı ve suyun PH derecesini dijital panelden anlık olarak takip edebiliyor.

ENGELLİLERE ÖZEL HAVUZ LİFTİ

Yüzde 100 engelli erişimine uygun bir mimari ile tasarlanan Aliağa Gençlik Merkezi’nde, fiziksel engelli bireyler de havuz keyfini doyasıya yaşıyor. Fiziksel engeli bulunan bireyler haftanın belirli gün ve saatlerinde havuzdan ücretsiz yararlanıyor. Yarı olimpik yüzme havuzundan faydalanmak isteyen engelli vatandaşlar, Aliağa Belediyesi’nin kendileri için özel olarak temin ettiği portatif engelli havuz lifti ile güvenli bir şekilde havuzun tadını çıkartıyor.