Kadının yaşam hakkı duyarlılığını trajikomik bir dille anlatan‘Kız Yemek Yapmadık Yine Dayak Yiyeceğiz’ adlı ödüllü tiyatro oyunu Aliağa’da sahnelendi.

Aliağa Belediyesi’nin ‘Parkta, Sokakta, Sanat Aliağa’da’ etkinlikleri kapsamında sahnelenen oyunda TüpraşSosyal Etkinlik Kulübü (SEK) oyuncuları Semra Bakkaloğlu ve Ebru Turan rol aldı. Aliağa Belediyesi Açık Hava Tiyatrosunda tiyatroseverler tarafından büyük bir ilgiyle izlenen oyunun yönetmenliğini ise Aliağa Belediyesi Sanatevi (ASEV) Tiyatro Eğitmeni Demet Saka yaptı.

TRAJİKOMİK BİR HİKAYE

Kadın erkek eşitsizliğine eleştirel bir penceren yaklaşan oyunun konusu şöyle;Aile içinde sistematik fiziksel şiddet gören iki kadın kendi evlerinde kendilerine sığınacak bir yer ararlar. Yaşamın gereksinimlerini karşılamaması, hayallerinin asla yerine gelmeyecek olması iki kadını bıkmışlığa, vazgeçmişliğe sürükler. Bu süreç içerisinde ölümü düşler hale gelirler. Yaşam artık onlar için hiçbir şey ifade etmez. Ölümü tek kurtuluş yolu olarak düşünürler. Bu iki kadın ölüme sayılı dakikalar kala, hayatı yeniden keşfe başlar ve sorgular. Sevginin bile henüz ne olduğunu bilmeyen kadınlar için hayat kadar ölümde sandıkları kadar basit değildir.

Sanatseverler tarafından ayakta alkışlanan oyunun sonunda sahneye çıkan Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmedali Özkurt, Tüpraş SEK oyuncularına teşekkür çiçeği takdim etti.

“ANLAMLI MESAJLAR İÇEREN BİR OYUNDU”

Çiçek takdiminin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan ASEV Tiyatro Eğitmeni Demet Saka, oyunun birçok ödüle layık görüldüğünü belirterek şunları söyledi: “Oyunumuz Aliağa’da beşinci kez sahnelendi. Ancak Açık Hava Tiyatrosu’nda ilk kez seyirciyle buluştuk. Çok anlamlı mesajlar içeren bir oyundu. Oyunumuzdakadına karşı şiddeti anlattık. Kadınlarımızın çaresizliklerini, sosyal hayatlarını, ekonomik özgürlüklerinin olmayışlarını dile getirmeye çalıştık. Umarım günümüzde kadınlarımız bu tür çaresizliklere düşmezler. Tiyatro severlerin yoğun ilgisi de bizleri memnun etti. Ayrıca oyunda emeği geçen herkese ve tiyatroyu her zaman destekleyen sanat dostu Aliağa Belediye Başkanımız Serkan Acar’a çok teşekkür ediyorum.”